Haber

Gazze’de yerinden edilmiş Filistinliler çadırlarda zor koşullarda yaşıyor

GAZZE, 30 Ocak (Xinhua) — Filistinli Om Muhammed El Attar, üç gecedir Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentindeki çadırında bir ileri bir geri yürüyerek, şehre sızan yağmur suyunu dışarı çıkarmaya çalışıyor. beş çocuğunun yatağı.

Xinhua’ya yaşlı gözlerle konuşan 45 yaşındaki kadın, “Çocuklarım şiddetli yağmurda yatakları ve kıyafetleri ıslandığı için uyuyamadılar. Soğuktan korunmak için herhangi bir örtü olmadan dışarıda kalmak zorunda kaldılar.”

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahya kasabasından Refah kentine göç etmek zorunda kalan El Attar, ailesinin evsiz kaldığını ve “kendilerini soğuktan koruyamayan, bırakalım” çadırında yaşadığını söyledi. tek başına İsrail bombaları.”

Aynı sıkıntılı koşullar, Cibaliye mülteci kampından sürüldükten sonra eşi ve altı çocuğuyla Refah şehrine gelen Walid Hammad’ı da sarstı.

Gece ailesiyle birlikte yağmur suları altında kalan Hammad, ertesi sabah güneş doğar doğmaz çadırı inceleyince tahta direklerin kırıldığını ve çadırın içindeki her şeyin sular altında kaldığını, içeride küçük bir göl oluştuğunu gördü.

Xinhua’ya konuşan Hammad, “Bu çilenin ne kadar süreceğini bilmiyorum. Ölümden kaçtık, şimdi de yağmurdan kaçıyoruz. Ancak günlük ihtiyaçlarımızı karşılayamadığımız bir durumda, Dondurucu soğukta başımıza bela olan hastalıklardan kurtulamadık.”

Hammad ve Al-Attar, İsrail’in kuşatma altındaki kıyı şeridindeki askeri operasyonundan kaçmaya çalışan on binlerce zorla yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı çadırlarda hayati ihtiyaçlarını karşılayamadıklarından şikayetçi.

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerin Uyumlaştırılması Ofisi (OCHA), Gazze’deki on binlerce yerinden edilmiş kişinin yiyecek, su, barınak ve tıbbi bakım eksikliği nedeniyle geçici barınma bölgelerinde korkunç koşullardan muzdarip olduğu konusunda uyardı.

BM kurumu, özellikle yağmurdan kaynaklanan sel baskınlarında “tuvalet eksikliği nedeniyle hastalıkların yayılma riskinin arttığı” konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu